SON DAKİKA

Haber Ekspress

HEM BORÇLANDIRDI HEM KUMPAS KURDU

Esenyurt Belediyesi’nde beş senelik icraat karnesi sıfırlarla dolu eski Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un, arkasına sığındığı “Senelerdir borç ödüyoruz” bahanesi yeni başkan Ahmet Özer tarafından çürütüldü. Bozkurt’un devraldığı 2 Milyar TL’lik borcu yüzde elli arttırarak 3 Milyar TL ile devrettiği ortaya çıktı. Konu ile ilgili kapsamlı bir kamuoyu açıklaması yapan Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, Bozkurt’un yönetimi ile ilgili başka çarpıcı gerçekleri de gözler önüne serdi. Usülsüz işçi alımlarındaki gerçeklere de açıklamasında değinen Özer, bu alımların maksatlı olduğunu ifade etti.

HEM BORÇLANDIRDI HEM KUMPAS KURDU
Bu haber 14 Nisan 2024 - 14:46 'de eklendi.

Beş senelik görev süresinde elle tutulur bir icraat sergileyemeyen ve kendisine yönelik eleştirilere savunma olarak “Borçlu belediye devraldık, borç ödüyoruz” şeklinde cevap veren Esenyurt eski Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un belediyeyi daha da borçlandırarak bıraktığı yeni başkan Ahmet Özer tarafından ifade edildi. Başkan Özer’in, Kemal Deniz Bozkurt’un iddialarına yönelik yayınladığı açıklamasında sadece ‘borç’ yüküne değil, Bozkurt’un seçim sürecindeki tavrılarına da değinildi.

Özer’e kumpas mı kurdu?

Basın açıklamasında dikkatleri çeken bir diğer konunun kamuoyuna yansıyan işten çıkarmalarla ilgili kısmında ise Bozkurt’un imza attığı bir başka skandal gözler önüne serildi. CHP’den belediye başkanı olmasına rağmen 31 Mart sürecinde adeta sessizliğe bürünen ve partisi tarafından aday gösterilen Ahmet Özer’e karşı mesafeli bir tavır sergileyen Bozkurt’un seçimlerden kısa bir süre önce işçi alımı yaptığı da açıklama da belirtildi. Özellikle usulsüz bir şekilde yapılan işçi alım tarihlerinin Özer’in başkan adaylığının açıklandığı 20 Şubat 2024 tarihinden sonra yapılması ve alınan personellerin ihtiyaç fazlası olması nedeniyle seçimin ardından işten çıkarılma ihtimallerinin yüksek olması “Bozkurt’un CHP ve yeni başkana karşı bir intikam hamlesi mi?” olduğu sorusunu akıllara getirdi.

Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, konu ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“Değerli Esenyurtlu Hemşehrilerim, Kardeşlerim. Başarılı bir seçim kampanyası boyunca ve devamında, günbegün artan büyük bir sevgi, dostluk ve dayanışma kurduk. Mazbatamızı alır almaz Esenyurt’a hizmet etmeye başladık ve ara vermeksizin yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Bugün halkın demokrasi ile ortaya koyduğu bu gücün önünde durmak isteyen, bu gidişatın parti içinde kendi çıkarlarına ters düştüğünü gören bazı odakların mevcut yönetime, kazanılmış belediyelere zarar verme çabası seçim sürecindeki davranışlarıyla ve sonrasındaki uygulamalarıyla aşikardır. Kimse kendi kötücül davranışlarını, parti aleyhine yaptığı çalışmaları, kaybetmemiz için gösterdiği gizli/açık çabaları örtbas edemez.

Birincisi, Cumhuriyet Halk Partisi’ne saygısından, sevgisinden, yoldaşlıktan bahsedenlerin koca bir seçim kampanyası boyunca partili ve Esenyurtlu kimliğini bir kenara bırakıp başka partilerin mensubu gibi çalışma yapması, sözde parti aidiyetinin ve gönül bağının hangi seviyede olduğunu ayan beyan ortaya koymuştur. Bizim ülkemize, partimize olan gönül bağımız, sevgimiz, bu yolda verdiğimiz mücadelemiz, alenen bu davranışı ve kumpası sergileyenlerin takdirinde olamayacak kadar gerçek ve değerlidir. Cumhuriyet Halk Partili olduğunu iddia eden birinin, CHP Genel Başkanı ve keza CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Esenyurt’a geldiğinde toplantılarına ve mitingine katılmamayı, partisinin adayının yanında olmamayı hangi particilik kimliği ile izah edebilir? Partisinin Genel Başkanı’nın yanında durmayan veya duramayan, partisinin belediye başkan adayının yanında durmayan ve hatta başka partilerin mensubu gibi çalışma yapmış biri, parti hukukundan, ahlâkından ve etiğinden bahsedemez. Buna dair gerekli takdiri Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül veren herkesin vereceğinden şüphemiz yoktur.

İkincisi, seçim takviminin belli olduğu tarihten ve adaylığımızın belli olduğu 20 Şubat 2024 tarihinden itibaren ve hatta Belediye Başkanı’nın seçildiği 1 Nisan 2024 tarihinden sonra bile usul ve esasa aykırı bir şekilde işe alımlar yapılmıştır. Tamamen kasıtlı bir biçimde yürütülen bu süreç, aday gösterilmemiş olmasından dolayı kişisel bir hırs ile gelecek yönetim üzerine bir yük ve enkaz bırakma çabası ile adım atan bir yönetim anlayışından ibarettir. Yapılan bu işlemler hem mevcut belediye personeline hem işe alınan personele hem de gelecek olan yönetime açıkça yapılmış bir kötülük ve haksızlıktır. Sormak isteriz, madem personel alımına ihtiyaç vardı neden bunca yıl beklendi? İhtiyaç olduğu son bir iki ayda mı akla geldi? Gerçekçi ve hakkaniyetli bir yöneticinin bu tasarrufu kısa bir süre sonra gelecek, görevi devralacak belediye başkanına bırakması gerekmez mi? Dahası var; yeni bir yönetimin işbaşına geleceği açıkken giderayak, son bir haftada onlarca müdürlüğe, başkan yardımcılıklarına atama yapmanın amacı, anlamı ve mantığı ne olabilir? Bu iyi niyetli, dürüst bir yönetim davranışı ile açıklanır mı?

Üçüncüsü, seçimden sonra boş bir kasa aldığımızı söyledik. Bizler sözümüzün eriyiz, 1 Nisan itibari ile belediyemizin kasası tam da söylediğimiz gibi bomboştu. Son aylarda giderek yükselen bir ivmeyle birçok ihale ve birçok ödeme yapılmış ve bize boş bir kasa ile 3 milyar TL’nin üstünde bir borç devredilmiştir. Devir teslimden sonra 5 Nisan tarihinde İller Bankasından gönderilen pay ile personel maaşı ve ikramiyeleri personellerimizin bayramda zor durumda kalmaması için hızlıca ödenmiştir. Bu noktada samimiyetimizi sorgulamak ve sanki mali boyutu ile güçlü bir tablo bırakmış gibi yanlış bir algı yaratmak, ancak krizi fırsata çevirip kendi ayıbını örtmeye çalışma uyanıklığından ve çabasından ibarettir. Bilinmelidir ki tüm bu ehil olmayan, kusurlu ve ayıplı durumlar gizlenemeyecek kadar büyük ve kritiktir.

Sonuç itibari ile göreve geldiğimiz anda, Esenyurtluların isyanlarına kulak verdik ve en temel belediyecilik hizmetlerinin bile yapılamadığını, birçok hizmetin alenen aksatıldığını gördük. Ahbap çavuş ilişkileri ile yönetilen, sorunları çözemeyen, ehliyet ve liyakatten uzak, çözüm üretme becerisini de gösteremeyen yönetim anlayışına artık son veriyoruz. Kamuoyunun ve Esenyurt halkının bilmesi gerekir ki hukuksuz bir işlem yapılmadı diyemeyen, ben bunun talimatını vermedim diyerek kaçak cevap veren, sorumluluktan kaçan bir yönetim anlayışına izin vermeyeceğiz ve yapılan bütün bu hukuksuz, etik dışı iş ve işlemler ile ilgili gerekli araştırmaları yapacağız ve derhal hukuk mekanizmasını devreye sokacağız.

Mazbatamızı aldığımız ilk günden bu yana gece gündüz, bayram seyran demeden sorunları çözmek için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Bunun için yola çıktık ve bu sorunları da hep birlikte çözeceğiz. Bizim yönetim anlayışımız şikayet etmek üzerine değil, şeffaf ve dürüst bir şekilde çözüm üretme üzerinedir. Esenyurt halkı kalbini ferah tutsun. Bizler enkaz ve borç edebiyatı yapmadan kurumumuzu her şeye rağmen hızlıca ayağa kaldırıp Esenyurt’un ihtiyacı olan her hizmeti en hızlı şekilde hayata geçirerek Esenyurt’u söz verdiğimiz gibi aydınlık ve ferah bir geleceğe hazırlayacağız. Kıymetli Esenyurtlular; birlikte çalıştık, birlikte kazandık. İşimiz hizmet, gücümüz Esenyurt. Bu yolu bütün Esenyurt’un belediye başkanı olarak hep birlikte yürüyeceğiz ve hep birlikte başaracağız. Tüm hemşehrilerimize hayırlı ve mutlu bayramlar diliyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa