SON DAKİKA

Haber Ekspress

İzmir Valiliği sokağa çıkma yasağında istisna kapsamında olan durumları açıkladı

İzmir Valiliği sokağa çıkma yasağında istisna kapsamında olan durumları açıkladı
Bu haber 25 Haziran 2020 - 13:06 'de eklendi.

(Özel Haber – Ece İçmez) COVİD-19 tedbirleri kapsamında geçtiğimiz hafta sonu yapılan sınav sebebi ile belirli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı bu hafta sonu da yapılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) düzenleneceği bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı, 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında uygulanacak. İzmir Valiliği sosyal medya hesabındanaşağıda belirtilen istisnalar hariç olmak üzere ilimiz sınırları içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarının kısıtlanacağını bildirdi.

İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN DURUMLAR
✓ YKS’ye girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi değildir.

✓ YKS’ye girecek adayların T.C Kimlik Kartı başvurularının alınması amacıyla tüm il/ilçe nüfus müdürlükleri; YKS sınavı öncesine denk gelen 25 Haziran 2020 Perşembe ve 26 Haziran 2020 Cuma günleri saat 20.00’a kadar, YKS’nin yapılacağı 27 Haziran 2020 Cumartesi günü 07.00 – 13.00 saatleri arasında, YKS’nin yapılacağı 28 Haziran 2020 Pazar günü 07.00-16.00 saatleri arasında açık bulundurulacaktır.

✓ Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi değildir.

✓ YKS sınavlarının yapılacağı günlerde, başta sinava girecek adaylar ve yakınları ile sınav görevlilerinin şehir içi toplu ulaşımlarında (belediye/halk otobüsü, minibüs, dolmuş, taksi vb.) herhangi bir aksama olmaması için Belediyelerce gerekli tedbirler alınacak ve ihtiyaca göre sefer sayılarını arttıracaktır.

✓ Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günler/saatlerde daha önceden belirlenmiş/gün alınmış olan nikah törenleri, çiftin aileleri, şahitler ile kısıtlı sayıda misafirin katılımıyla icra edilecektir.

✓ Yasak kapsamında bulunmayan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanlar.

✓ Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (Özel güvenlik görevlileri dâhil)

✓ Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD’da görev alanlar

✓ Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar.

✓ Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı istemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar.

✓ Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar.

✓ Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları.

✓ Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri.

✓ Demir-çelik, cam, ferrokrom vb. sektörlerde faaliyet yürüten iş yerlerinin yüksek dereceli maden/cevher eritme fırınları ile soğuk hava depoları gibi zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerinde görevli olanlar.

✓ Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla)

✓ Bitkisel (gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek vb.) ve hayvansal (süt, et, yumurta, balik vb.) ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar.

✓ Küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler.

✓ İçişleri Bakanlığı iller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgesi kapsamında oluşturulan Hayvan Besleme Grubu Üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar.

✓ İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar.

✓ Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil)

✓ Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar.

 iş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi vb.)

✓ Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personel.

✓ Madencilik, inşaat ve diğer büyük yatırım projelerinde kullanılmakta olan patlayıcıların imalat ve lojistiğinde çalışanlar.

✓ Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),

✓ Serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensupları ile beraber çalışanlar.

✓ İşyerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli olarak işyerlerini bekleyenler

✓ Veteriner hekimler Belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşlarımızın evlerinde kalması esastır.

✓ Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler(Havalimanları, limanlar, sinir kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, nikah salonları, Nüfus Müdürlükleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.)

✓ Valiliğimiz/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenen lastik tamircileri.

✓ Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)

✓ Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri.

✓ Sınav yapılacak okulların çevrelerinde bulunan kirtasiyeler.

✓ Sokağa kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı firin ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayiler, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri( vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sinirli olmak, ruhsatlı ve araç kullanamamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın firin, unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlıcılara gidip gelebilecektir.)

İlaç, tibbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri.

✓ Kamu ve özel sağlık kurumları ve kuruluşları, eczaneler, veteriner Klinikleri ve hayvan hastaneleri.

✓ Akaryakıt istasyonları.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa