SON DAKİKA

Haber Ekspress

AĞACINI KORUYAN VATANDAŞA JANDARMA ENGEL OLUYOR

AĞACINI KORUYAN VATANDAŞA JANDARMA ENGEL OLUYOR
Bu haber 12 Ağustos 2021 - 9:31 'de eklendi.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Akbelen Ormanları’yla ilgili, Cumhurbaşkanı yardımcısına soru önergesi verdi.

Soru önergesinde, Akbelen ormanlarında verilen linyit maden işletmesi izni ve ormanlık alandaki ağaçların kesilmemesi için nöbet tutan vatandaşlara jandarma müdahalesinde bulunulmasına dair sorular soruldu.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen ormanlarında 700 dönümlük alan üzerinde termik santraller için kömür ocağı açılmak üzere LİMAK-IC İÇTAŞ ortaklığının sahibi olduğu Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye ruhsat verilmişti.

Öte yandan İkizköy Çevre Komitesi ve Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK) tarafından bu ruhsatların iptali için idari yargıda dava açılmış ve yargılama süreci devam ediyor.

Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ‘LİMAK-IC İÇTAŞ ortaklığının sahibi olduğu Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye linyit madeni işletmesi izni kaç yıllığına ve kaç lira bedel karşılığı verilmiştir?’ sorusunu yöneltirken, Ruhsatın iptali talebiyle açılan davanın devam ettiği ve yargı kararı ile bu ruhsatın iptal edilmesi ihtimalinin bulunduğu göz önüne alındığında ormandaki ağaçların kesilmesinin önlenmesi devletin bir görevi iken tam tersine ormanı koruyan vatandaşlara jandarma tarafından müdahale edildiğine işaret etti.

Yeneroğlu ‘Yargılama süreci devam etmesine ve tüm Türkiye’yi hüzne boğan orman yangınlarının devam etmesine rağmen 8 Ağustos 2021 tarihinde Akbelen ormanlarında ağaç kesimine başlanmıştır. Ağaçların kesilmesini engellemek üzere nöbet tutan vatandaşlarımıza 9-10 Ağustos gecesi jandarma tarafından müdahale edilmiş ve birçoğu darp edilerek ağaç kesiminin yapılacağı ormanlık alandan uzaklaştırılmış ve bu bölgeye barikat kurulmuştur. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Akbelen ormanında kömür ocağı açılmasına ve dolayısıyla ağaç kesimine izin verdiği ve bunu protesto eden vatandaşlarımızın ise İçişleri Bakanlığı’na bağlı jandarma güçleri tarafından alandan zorla çıkarıldığı göz önüne alındığında bu durumun mevcut hükümetinizin genel politikası olduğu anlaşılmaktadır’ sözlerine yer verdi.

Soru önergesinde şu konulara değinildi:

1- LİMAK-IC İÇTAŞ ortaklığının sahibi olduğu Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye Akbelen ormanlarında kömür ocağı izni verilmesinin hukuki dayanağı nedir?

2- LİMAK-IC İÇTAŞ ortaklığının sahibi olduğu Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye linyit madeni işletmesi izni kaç yıllığına ve kaç lira bedel karşılığı verilmiştir?

3- Ruhsatın iptali talebiyle açılan davanın devam ettiği ve yargı kararı ile bu ruhsatın iptal edilmesi ihtimalinin bulunduğu göz önüne alındığında ormandaki ağaçların kesilmesinin önlenmesi devletin bir görevi iken tam tersineormanı koruyan vatandaşlarımıza jandarma tarafından müdahale edilmesinin mantığı nedir?

4- Toplantı ve gösteri yürüyüşünün Anayasal bir hak olmasına rağmen ormanı korumak üzere bu hakkını kullanan vatandaşlara müdahale talimatını kim vermiştir? Talimatı veren kişi hakkında idari soruşturma açılmış mıdır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa