SON DAKİKA

Haber Ekspress

DİYALİZ TEKNİKERLERİNDEN BAKAN KOCA’YA ÇAĞRI

Sorunlarını yazılı bir metinle kamuoyuna duyuran Diyaliz Teknikerleri Platformu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sıkıntılarına çare bulmasını talep ettiler.

DİYALİZ TEKNİKERLERİNDEN BAKAN KOCA’YA ÇAĞRI
Bu haber 07 Ocak 2021 - 16:30 'de eklendi.

Diyaliz Teknikerleri Platformu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yüksekokul bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip, ön lisans programlarının önemli bir parçası haline gelen Diyaliz Bölümünün mezunları işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıyadır. Devlet hastanelerinin yanı sıra özel diyaliz merkezlerinin iş ilanlarında dahi “tecrübeli diyaliz hemşiresi, sertifikalı hemşire aranıyor” ibareleri teknikerlerin önünü her türlü kapatmaktadır. Kaldı ki sertifikasız sağlık memuru, hemşire, acil tıp teknisyeni (ATT) gibi çeşitli personellerin de bizim iş alanlarımızda çalışıyor olması diyaliz teknikerinin iki yıllık emeğiyle aldığı diplomayı hiçe sayıp boşa çıkarmaktan başka bir şey değildir.

Diyaliz Bölümü ilk olarak 1993 yılında Ege Üniversitesi’nde açıldı ve ilk mezunlarını 1995 yılında verdi. Mezun sayımız yaklaşık 24 bin iken, sertifikalı hemşire sayısı 11 bindir. Yaklaşık 6 bini diyalizde çalışmaktadır. Hemşire dışında ATT, ebe vb. unvana sahip şu anda mevcut çalışan 1000 civarında tabip dışı sertifikalı sağlık personeli bulunmaktadır. Günümüzde kamuda görev yapan diyaliz teknikeri sayısı ise 900 civarındadır. Oysa ki diyaliz teknikerleri 2014 yılındaki görev tanımında HD ünitelerindeki tüm yetkilere sahip olmuştur. 2019 yılı itibariye HD hasta sayısı 60.643, PD hasta sayısı ise 3.192’dir. Makine sayısı ise 17.481’dir. Türkiye’de bulunan diyaliz merkezi sayısı ise 882’dir. 325’i özel diyaliz merkezlerinde, 502’si sağlık bakanlığı hastanelerinde, 55’i ise üniversite hastanelerindedir. Mevcut 50 üniversitede diyaliz teknikerliği bölümü bulunmaktadır. 2020’de 4000 diyaliz kontenjanı açılmıştır.

Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda Diyaliz servislerinde yaşanan, sağlık personeli sıkıntısından dolayı Hemşire ünvanı olan kişilere Diyaliz Sertifikası alarak çalışma imkanı vermiştir. 1 Mart 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Diyaliz Yönetmeliği ile geçmiş yıllarda hemşirelere verilen sertifikasyon uygulaması durdurulmuştur. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca yaptığı açıklama ile Diyaliz Teknikerlerinin istihdam sorununun çözüleceğini belirtti. Mevcut çalışan hemşirelerin hakları korunduğu için, tam olarak istihdam sağlanamayacaktır. Yeni yönetmeliğe göre Diyaliz Teknikerleri, periton diyaliz alanında çalışabilmesi için periton diyaliz sertifikası bulunma şartı getirilmiştir. Oysa ki 2 yıl boyunca alınan eğitim içerisinde periton diyaliz, teorik ve uygulamalı eğitimlerle verilmektedir.

2019 yılında yayınlanan yeni Diyaliz Yönetmeliğine göre 1 yıl boyunca diyaliz ünitelerinde sertifikasız hemşire çalışabilir ibaresi gelmiştir. Yeni Diyaliz Yönetmeliğine göre 1 Mart 2020’den sonra artık hiçbir yerde sertifikasız sağlık personeli çalışamayacak. Fakat 2019 ve 2020 yıllarında yapılan 50 binlik alımlarda diyalize 85 , 88, 89, 70 ve 17 kontenjan ayrılmıştır. Hala hem özel hem de kamu ve üniversite hastanelerinde 1000’den fazla sertifikasız sağlık personeli çalışmaktadır.

1 Mart 2020’den sonra sertifikasız çalışan sağlık personellerinin yerine kimler çalıştırılacak? Sağlık Bakanlığı tarafından Sertifika verilmediği için hemen hemen her hastanede diyaliz teknikerine ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Sahadan da gelen bilgiler bu yönde ama hem hastanelerdeki Personel Dağılım Cetveli (PDC) sayımız artırılıyor, hem de diyaliz tekniker talep edilmeyip sertifikasız hemşire çalıştırılmaya gidiliyor. Bu uygulamanın son bulmasını istiyoruz.

Haziran 2019’da Daire Başkanı Murat Öztürk tarafından, yeni Diyaliz Yönetmeliğine göre; “Diyaliz hemşireliği sertifika programları sonlandırılmış olup, Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce sadece sertifika almış geçerli diyaliz hemşireliği sertifikası olan hemşirelerin tüm hakları korunmuştur. Diyaliz merkezleri ve ünitelerinde hemodiyaliz uygulaması için sertifikalı hemşireler ve diyaliz teknikerleri; periton diyalizi için ise periton diyalizi sertifikalı hemşireler ve diyaliz teknikerleri tabip dışı sağlık personeli olarak görevlendirilebilmekte, Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) ruhsata esas personel olarak çalıştırılamamaktadır” yazısı yayımlamıştır. Bu genelgeden sonra diyaliz ünitelerinde çalışan Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) ünitelerde artık çalışamayacağı için, yerlerine diyaliz teknikerleri alındı. Fakat 24 Eylül 2019’da yayınlanan Diyaliz Yönetmeliği Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Olan Yönetmelikte “01.03.2019 tarihinden önce diyaliz sertifikası almış ve geçerli sertifikası bulunan tabip dışı sağlık meslek mensupları diyaliz hizmetlerinde görevlendirilebilir. Bu sağlık meslek mensuplarının resertifikasyon hakları saklıdır” ibaresi geldiği için ATT’lerin yerine gelen diyaliz teknikerleri işten çıkarılmıştır. Bu yönetmelik değişikliği bizleri oldukça mağdur etmiştir.

Yönetmelik değişikliği ile Diyaliz Ünitelerinde ve Merkezlerinde staj yapan çoğu Diyaliz Teknikeri öğrencilerine hemşireler tarafından bir karar alınarak sahada, stajda diyalize yönelik eğitim verilmemektedir. Aynı şekilde diyalizde mevcut çalışan Diyaliz Teknikerlerine mobbing uygulanmaktadır.

Diyaliz Teknikerleri olarak, gerek kamu hastanelerinde gerekse özel hastanelerde çalışmak için yeterli sayıya ulaştığımız apaçık ortadır. Hemşirelerin kendi birimlerine çekilerek birimlerdeki hemşire ihtiyacının giderilmesi daha uygun olacaktır. İşin asıl sahibi olan bizlerin Kamu Hastanelerinde görev almak üzere yeterli atama kontenjanlarına sahip olmasını hastanelerdeki PDC sayılarımızın da artmasını istiyoruz ve bakanlığın yönetmeliğimizi tüm hastanelere iletilmesini, hastanelerde çalışan sertifikasız personellerin servislere çekilerek yerine Diyaliz Teknikerleri talep edilmesini istiyoruz ve bu sorunlarımızın çözülmesini umut ediyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa