SON DAKİKA

Haber Ekspress

3 yıl geçti ama acı hala aynı… 15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı

3 yıl geçti ama acı hala aynı… 15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı
Bu haber 15 Temmuz 2019 - 16:26 'de eklendi.

15 Temmuz Darbe girişiminin 3’üncü yıl dönümünde demokrasi şehitlerini kabirleri başında dualarla andı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin üçüncü yılında 15 Temmuz Demokrasi Şehitliği’nde anma töreni düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,1.Ordu Komutanı Musa Avsever, AK Parti Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan katıldı. Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan anma programında dualar edildi. Şehitlerin mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Saraçhane’de şehit olan İbrahim Yılmaz’ın babası Ünal Yılmaz, “15 Temmuzun seneyi devriyesinde evladımız ve bütün şehitlerimizi anmaya geldik. Yozgat’tan geldik. Gururluyuz ve üzüntülüyüz. Allah’a şükürler olsun her ne kadar evladımızı dünyadan şehit olarak vermişsek de daha güzeli, ezanımızı bayrağımızı haysiyet ve şerefimizin ayak altında kalmamaları bizim en büyük tesellimiz olmuş oluyor. Bugün burada Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanlara teşekkür ediyoruz. Söyleyecek çok bir şey yok. Şehitler zaten kendilerini anlatıyor. Peygamberimize komşu oluyor. Bu çok büyük bir mertebedir. Allah böyle bir acıyı böyle bir felaketi dünya Müslümanlarına bir daha dünya Müslümanlarına göstermesin” dedi.

“VATAN İÇİN EVLADIMI VERDİM AMA BİR DAHA OLSA BİR DAHA VERİRDİM”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde şehit olan Ahmet Cankatar’ın annesi Atike Yağmur “Ben Ömer Cankatar’ın annesiyim. Oğlum Büyükşehir Belediyesi’nin önünde şehit oldu. O teröristler vurdular. Onu anıyoruz. Üçüncü senesi bu sene, çok şerefliyiz gururluyuz vatan için evladımı verdim ama bir daha olsa bir daha verirdim. Hepimiz birden çıkardık vatanımızı savunmak için. Allah Cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin” şeklinde konuştu.

YİNE DE ÜLKEMİZ SAĞOLSUN

Şehit Ahmet Kocabay’ın annesi Tekine Kocabay ise “Benim acım tazelendi yine, gelmesem özlüyorum. Yine de ülkemiz sağ olsun. Allah iyi insanları başımızdan eksik etmesin. Dün geceden beri uyuyamadım. Gelmesem çok özlüyorum” dedi.

“BİZ KAZANDIK ÜLKE KAZANDI”

Ahmet Kocabay’ın kuzeni Fatma Kocabay “Bizim canımızın yarısı gitti. Biz kazandık ülke kazandı. İnşallah rabbim bir daha göstermesin. Aradan üç yıl geçti ama acı hala aynı. Buraya geldiğimizde içimizde bir şey var. Sanki hissediyoruz. Üç yaşında bir kızı var. Bu duyguları anlatamayız” ifadelerini kullandı.

GÖKDELENLER KIRMIZI BEYAZA BÜRÜNDÜ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü dolayısıyla Maslak’ta bulunan gökdelenler Türk bayraklarıyla donandı. Gökdelenlerdeki dev bayraklar görsel şölen oluşturdu. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününün 3. yılında Maslak’ta bulunan gökdelenler Türk bayraklarıyla donandı. Gökdelenlerin üzerlerine asılan Türk bayrakları, Atatürk posterleriyle Maslak adeta kırmızı beyaza büründü. Havadan çekilen görüntülerde Türk bayrakları görsel şölen oluşturdu.

SÜPHAN DAĞI’NIN ZİRVESİNDE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDILAR

İstanbul Zirve Dağcılık Kulübü sporcuları ve Van Patika Doğa Sporları Kulübü üyeleri, 15 Temmuz şehitlerini anmak için 4 bin 58 metre yükseklikteki Süphan Dağı’na tırmandı.

Türkiye’nin en büyük 3. büyük dağı olan Süphan’ın zirvesine tırmanan sporcular şehitleri zirvede andı. Süphan’ın zirvesine tırmanan Fatih Bulut, Ferhan Cınbarcı, Celal Ergüney, Melih Mengi ve Erhan Çalışkan zirvede şehitler için bayrak açtı.

ÇAMLICA CAMİİ’NDE MEVLİT OKUTULDU

15 Temmuz Derneği ve İstanbul Valiliği tarafından ortak düzenlenen programa İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik, şehit aileleri ve gazilerle birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ, ŞEHİTLİKTE ANILDI

’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ kapsamında düzenlenen törene Şentop ve Soylu’nun yanında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, siyasi parti temsilcileri ve şehit yakınları katıldı. İstiklal Marşı okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim okundu, şehitler için dua edildi. Şentop ve Soylu, önce sivil şehitlerin kabirlerini ziyaret edip, karanfil bıraktı, şehitlerin yakınlarına taziyede bulundu. Soylu, şehitlikte bulunan çocuklara da oyuncak dağıttı. Şentop ve Soylu, daha sonra polis şehitliğinde şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı.

ŞENTOP: TARİHİMİZİN EN KARANLIK GÜNÜYDÜ’

Törenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Bugün 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün 3’üncü yıldönümü. Bizim tarihimizin en karanlık günü ve gecesiydi. Bu yaşananları hem hainlerin yaptıklarını hem de hainlere karşı milletimizin göstermiş olduğu direnişi, asil duruşu tekrar tekrar hatırlamamız lazım. Bugün ona vesile oluyor. Bugün biz istikbalimize, vatanımıza, milletimize kast edenlere, bu topraklarda hayat hakkı tanımayacağımızı göstermiştik. Tekrar göstereceğimizi bütün dünyaya haykırıyoruz. Bunları hatırlamamız, sürekli hafızamızda canlı tutmamız gerekiyor. Bu vesileyle bugün 15 Temmuz’da şehit olan kardeşlerimizin kabirlerini ziyaret edip, dualar ettik” dedi.

‘BİR OĞLUM VARDI O DA ŞEHİT OLDU’

Darbe girişiminin 3’üncü yıl dönümünde şehitlik ziyaretleri devam etti. Yakınları, şehitlerin mezarlarını ziyaret edip, dua etti. Duygusal anların yaşandığı ziyaret sırasında şehit yakınlarından bazıları ağladı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün önünde darbecilerin şehit ettiği Halil Işılar’ın annesi Hülya Işılar, o günden beri acı, hüzün ve keder yaşadığını belirterek, “Hiç unutamadım. Acısından çok özlemi arttı. Zaten bir oğlum vardı, o da şehit oldu. Her gece sesleri geliyor kulaklarıma. Kapıyı açtığım zaman Halil karşıma gelecekmiş gibi oluyor; ama gelmiyor. Ben oğluma hayatta kıyamazdım. Havalar soğuduğunda biz onu bırakıp gidiyoruz. O buruda üşüyor, karın kışın altında kalıyor” diyerek duygularını dile getirdi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLER MAKAMI’NA ZİYARETÇİ AKINI

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde çok sayıda kişi, Üsküdar Beylerbeyi’nde bulunan Şehitler Makamı’nı ziyaret etti.  Ziyaret sırasında duygu dolu anlar yaşandı. Vatandaşlar burada şehitler için dua etti.  Ziyarete gelenler o günü tekrar yaşadıklarını belirterek anıtın yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Gazi olduğunu söyleyen Recep Safi, “Allah onların mekanlarını cennet eylesin. Geldik ziyaretimizi yaptık. Allah’ım bir daha ülkemizi böyle hainlerle sınamasın” dedi.

Tokat Onbeşli Torunları Dernek Başkanı Saffet Gümüş ise Türk bayrağı ile burada nöbet tutacağını belirterek, “3 yıl önce bayrağımıza , mabedime saldırdılar. Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın” diye konuştu.

ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDESİ’NDE 15 TEMMUZ ANMASI

 

Çanakkale Valiliği himayelerinde, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ev sahipliğinde Şehitler Abidesi’nde düzenlenen programa, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı işgale gelen darbeci general Semih Terzi’yi vuran Astsubay Ömer Halisdemir’e ‘vur’ emrini veren Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, askeri erkan, siyasi parti başkanları daire müdürleri, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Program, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nda görevli İdari Uzman Serap Yakut tarafından, 15 Temmuz’a ilişkin günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmasıyla devam etti.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ve protokol üyeleri tarafından sembolik şehitliklere karanfil bırakıldı. Şehitler Abidesi camiinde Kuran-ı Kerim tilaveti ve mevlidi şerif okunmasının ardından dua edildi. Program, katılımcılara pilav ikramıyla sona erdi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa