SON DAKİKA

Haber Ekspress

”BİZİM HAYATIMIZ ÇATALCA”

24 Haziran Genel Seçimleri sonrası, çıkan tabloyu değerlendiren Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, önümüzdeki yerel seçimlerde ”Aday Olacak Mı?” sorularına da son noktayı koydu.

”BİZİM HAYATIMIZ ÇATALCA”
Bu haber 28 Haziran 2018 - 18:50 'de eklendi.

Başkan KARA, ”İnsanın yaşadığı kentle ilgili hayalleri her zaman vardır ama bunun ötesinde de daha başka hayalleri olabilir. O hayalleri gerçekleşmediğinde, yine ilçesinde yaşamaya, halk destek verdiği müddetçe ilçesine hizmet etmeye devam edecektir. Bugünden, ”Aday mısınız?” diye sormaya gerek yoktur. Çünkü, ben zaten bu ilçenin belediye başkanıyım. Halk da destek verdiği, Allah da sağlık verdiği müddetçe, bu ilçeye hizmet etmek isterim. Bizim hayatımız Çatalca” diye konuştu.

”CHP oylarında bir kayma söz konusu”

Türkiye genelinde seçim sonuçlarını ve CHP’nin aldığı oy oranını değerlendiren Kara, şöyle devam etti:

Türkiye’deki seçim sonuçlarına baktığımızda, CHP’nin geçtiğimiz seçimlere göre oy kaybettiğini görüyoruz. CHP’nin oyları; Akdeniz’de, Ege’de ve Marmara Bölgesi’nde Meral Hanımın İYİ Partisi’ne kaymıştır. Bunun dışında diğer bölgelerde oy kayması HDP yönünde olmuştur. Ortaya çıkan tablo bu şekildedir. AK Parti ile MHP arasında çok ciddi bir oy geçişkenliği vardır. O nedenle MHP oylarında herhangi bir düşüş olmamıştır. İstanbul’a baktığımızda, 39 ilçenin seçim sonuçlarını inceledim. Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca’yı ele alırsak, Muharrem İnce’nin aldığı oy, CHP’nin aldığı oy oranındadır. Genel seçimlerle, yerel seçimleri birbirine karıştırmamak lazım. Dinamikleri çok farklı. Aynı şey Çatalca için de geçerlidir. Örneğin Sayın İnce; bizim burda % 44,5 CHP’nin oyu vardı, ancak %44,5’u alabilmiştir. Bölgemizdeki tabloya baktığımızda, parti oylarında 9 puan ile 15-16 puan düşüşler vardır. Meral Hanımla, İYİ Parti’nin oyunu karşılaştırdığımızda, Meral Hanıma %10, partisine %15 oy gittiğini görüyoruz. Selahattin Demirtaş’a, X bir ilçede %5 bir oy gitmişken, HDP’ye %10-15 civarında bir oy gittiğini görüyoruz. Bu seçim, farklı bir seçim olduğu için, seçmende böyle bir tavır görülmüştür. AK Parti’nin oyları da %49 seviyesinden %42 bandına düşmüştür.”

”Çatalca için de durum aynı”

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin CHP oylarına katkı sağlayamadığını söyleyen Başkan Kara, ”Çatalca için de durum aynıdır. Ben zaten seçimden önce yaptığım açıklamada, Muharrem İnce’nin %50 gibi bir oy oranını yakalayacağını söylemiştim. Çünkü şöyle bakmıştım; CHP’nin %45 bir oyu var, dolayısıyla Muharrem İnce de rozeti çıkardığı için %100’den oy istemiş olacak. 5 puan İnce’nin katabileceğini düşünmüştüm. CHP’nin de oy kaybetmeyeceğini öngörmüştüm. Maalesef Sayın İnce, CHP’nin oylarına katkı sağlayamadığı gibi, CHP’nin oyları %9 oranında düştü. Örneğin Adalar’da Sayın İnce %60 civarında oy aldı, CHP’nin oyları %40’lara düştü. Sonuçta mazeret aramıyorum ama AK Parti’nin geçtiğimiz dönem Meclis’te 317 Milletvekili vardı. 550 kişilik TBMM’de bu sayı varken, 600 kişilik TBMM’de Milletvekili sayısı 295’e düştü. Türkiye ilk defa böyle bir sistemi yaşıyor. Yaşayıp, göreceğiz ne olacağını. MHP kilit parti durumuna gelmiştir. Zaman içerisinde parlamento çalışmalarının nasıl olacağı, diğer partilerin uzlaşıp uzlaşamayacakları, bunların hepsini yaşayıp göreceğiz. Daha çok oy kaybının AK Parti’de olacağını düşünüyordum. Elimde bir anket yoktu. Burda yanıldım. Daha çok oy kaybı geçişi, CHP’den İYİ Parti’ ye oldu. Bu da son derece normaldir. Yeni parti, yeni yüzler… O olabilir” diye konuştu.

”Yerelde durum farklı olacaktır”

Yerel seçimlerle, Genel seçimlerin bir olmadığına dikkat çeken Kara, bunun bir ölçü olmayacağını ifade etti. Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye geneline baktığımız zaman, pek çok yerde CHP oy kaybetmiştir. Örneğin Arnavutköy’e baktığımızda Sayın İnce %15 civarında bir oy alırken, CHP’nin oyu %10’a düşüyor. Çatalca’daki düşüş de, bu oranlara baktığımızda normaldir. Yerel dinamik çok farklı olacaktır. Orada adayların şahsiyetleri, profilleri, kişilikleri öne çıkacaktır. O zamana kadar Meclis’te şekillenme olacaktır. İttifaklar devam edecek mi? Etmeyecek mi? Bugün şunu söylemek kimsenin haddine değildir. Genel Merkezlerde ittifak yapılsa da, önemli olan yerel dinamiklerin, halkın kendi arasında yapacağı ittifaktır. Şu an çok erken ama ben şunu net olarak söyleyebilirim; bizim, Çatalca ile ilgili bir kaygımız yok. Kurduğumuz iletişim ortadadır. Dolayısıyla bize insanlarımız oy verdi, destek oldu. Ben bu destekte herhangi bir eksilmenin olmayacağını çok iyi biliyorum. Burada göz önünde olan Belediyedir, Cem Kara’ dır. Yarın, diğer partiler adaylarını çıkarttığında, sonuçların ne olacağını göreceğiz. Önemli olan, benim dönemimde toplam 9 seçim yapılmıştır. 9 seçim de sağlıklı bir şekilde geçmiş, kimse kimseyi kırmamıştır, üzmemiştir. Seçimler son derece demokratik bir anlayış içerisinde geçmiştir. Bu, çok sevindiricidir.

”Erdoğan’ı tebrik ediyorum”

Sözlerinin devamında Kara, ”Ben, seçimi kazanan Erdoğan’ı tebrik ediyorum, kutluyorum. Halkın %50’sinin üzerinde oy almak çok kolay değildir. Herkese nasip olacak bir şey değildir. Meclis’te bölgemizi temsil edecek milletvekili arkadaşlarımıza, hangi partiden olursa olsun başarılar diliyorum. Seçim süreci kapanmıştır. Bundan sonra Türkiye yerel seçimleri yaşayacaktır. Önemli olan Türkiye’nin düzlüğe çıkması, halkın beklediği sorunların, ekonomik sorunların çözülmesidir. Doların artık sabit bir kurda kalması, Adaletin; Hak-Hukuk-Adalet kavramlarının adil bir şekilde dağıtılması, çiftçinin, işçinin, emekçinin, dul ve yetimin milli gelirden daha fazla pay alması isteklerimizdir. Tabii ki, ülkenin her kesiminin barış ve kardeşlik içerisinde olması, dış komşularımızla sorunlarımızın çözülmesi… Bunları, yeni Başkanlık sisteminde Cumhurbaşkanı ve parlamentodan beklemek hepimizin hakkı. Artık bundan sonra, oy verelim ya da vermeyelim, ülkenin sorunlarını çözecek olan Cumhurbaşkanı ve parlamentodur. Halkın da talepleri bellidir.” dedi.

”Siyasi kadrolar daha hızlı yenilenmeli”

”Özellikle CHP’de her zaman bir alternatif vardır. Bunu farklı yorumluyorum” diyen Kara, “İnce, 16 yıldır milletvekili idi. CHP’nin bir adayı olarak çıkmadı. Parti rozetini çıkararak toplumun %100’ünden oy talep etti. O nedenle beklediğimiz oranda bir oy almıştır. CHP’de alternatifler hiçbir zaman bitmez. Bundan sonraki süreçte, İnce’nin ve Kılıçdaroğlu’nun alacağı tavır çok önemlidir ama toplum birtakım mesajları vermiştir. Bir değişim, toplumda yeni yüzler görme talebi var. Türkiye’de siyasi kadroların daha hızlı yenilenmesi gerektiğini, halkın da bu yönde taleplerinin olacağını görüyorum. Önemli olan ülkenin düze çıkmasıdır. Bugün Muharrem İnce de bir alternatiftir ama CHP’de her zaman genç dinamik arkadaşlarımız çıkar. CHP konuşan bir parti, demokrasisi işleyen bir parti. Parti içi demokrasinin de işlediğini görüyoruz. Bugün İYİ Parti’ye 15 milletvekili verip, seçime girmesinin sağlanması, Muharrem İnce’nin daha fazla oy alabileceğini görüp, ‘Hadi’ demesi, son derece olumlu yaklaşımlardır. Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi için ortak akıla ihtiyaç var. Bugün lider kim olursa olsun; Çatalca Belediyesi’nde liderim ama ”Ben bilirim. Ben yaparım” demekle olmuyor. Siyasi parti liderlerinin de bundan sonraki dönemde, bunu önemseyeceklerini biliyorum. Ülkenin buna ihtiyacı var” diyerek sözlerini sürdürdü.

”Çatalca’da katılım rekor seviyede”

Başkan Cem Kara sözlerini şöyle noktaladı:

Çatalca halkına her seçimde yaptıkları gibi sandığa gitmelerini bir kez daha söylemiştim ve her zaman rekor Çatalca’da olmuştur. Çatalca’da bu oran %91,20 olmuştur. İstanbul’un 39 ilçesi içerisinde de bu oranı herhangi bir ilçenin geçtiğini zannetmiyorum. Önemli olan, halkın sandığa gitmesi ve özgür iradesiyle oyunu kullanmasıdır. Çatalca bunu başarmıştır. İptal edilen oy sayısı çok fazla değildir. Çatalca’nın bu açıdan bir sorunu yoktur. Bir Belediye Başkanı olarak, bu vatandaşlık görevini yerine getiren Çatalca halkını kutluyorum, tebrik ediyorum. Öbür taraftan da Mart ayında yerel seçimlere herkes pozisyon alacaktır. Yeni ittifaklara ihtiyaç var mı? Olacak mı? Olmayacak mı? Bu konuları kamuoyu tartışacak. Yavaş yavaş adaylar ortaya çıkmaya başlayacak. Ben, eğitimden gelen bir insanım. 25 yıl eğitimcilik yaptım ve hep bir iddiamı ortaya koydum. Bu ülkede Milli Eğitim Bakanlığı yapmak istediğimi söyledim. Dolayısıyla sizin hayalleriniz vardır. Hayallerinizi gerçekleştirmek için çalışırsınız. Bunu söylediğim zaman hep şu anlaşıldı: ”Başkan bizi gözden çıkardı. Artık ilçeyi önemsemiyor”. İlçeyi önemsemediğim diye bir şey söz konusu olamaz. Nasıl siz bu ilçede yaşıyorsanız, ben de ailemle bu ilçede yaşıyorum ve yaşadığım ilçeyi seviyorum. Burada nefes alıyorum. Buradaki fırından ekmek alıyorum, buradaki bakkaldan ve manavdan alışveriş ediyorum. Zaten bizim hayatımız Çatalca.”

 

Röportaj: Feyyaz DÜZGÜN

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa