SON DAKİKA

Haber Ekspress

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 Milyar Euro Göndereceğiz” Diyen AB’ye Resti Çekti: Bu Parayı İstemiyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 Milyar Euro Göndereceğiz” Diyen AB’ye Resti Çekti: Bu Parayı İstemiyoruz!
Bu haber 02 Mart 2020 - 23:52 'de eklendi.

Türkiye’nin kapılarını açması sonrası sınırda yaşananlarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’ye tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’u kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

“4 MİLYONDAN FAZLA SIĞINMACIYA 9 YILDIR EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “4 milyondan fazla sığınmacıya 9 yıldır ev sahipliği yapan Türkiye’nin durumunu maalesef AB üyesi ülkeler ve tüm dünya hala anlamış değil. AB ortak bir yük paylaşımına bizimle beraber destek vermezse kapıları açmak durumunda kalırız diye açıklamıştık. Biz Türkiye ile AB arasında varılan uzlaşı çerçevesinde yayınladığımız bildiride yer alan taahhütlerimizi harfiyen yerine getirdik. Bu kapsamda adil yük ve sorumluluk paylaşımındaki beklentilerimiz ise ne yazık ki sonuçsuz kaldı. AB ise 18 Mart bildirisinin gereklerini yerine getirememiştir.” ifadelerini kullandı.

“1 MİLYAR EURO GÖNDERECEĞİZ DİYORLAR, BİZ ARTIK O PARAYI DA İSTEMİYORUZ”

AB’Yye tepki gösteren Erdoğansözlerini şöyle sürdürdü:

“AB bugün de çifte standart uygulamaktadır. Bakınız hala AB üyesi ülkelerin önde gelenleri bizim sınırlara yürüyen mültecilerle ilgili Türkiye’nin burada yanlış yaptığını söyleyecek kadar çifte standart uyguluyorlar. Hani adil yük ve sorumluluk paylaşımı, bu yükü biz mi kaldıracağız, biz zaten 40 milyar doları aşkın harcamayı yaptık. Söz verdiniz 6 milyar Euro Türkiye’ye verecektiniz. Onu da bize değil STK’lara vereceklerdi. Bunu verdiler mi, hayır? Görüşüyoruz, size 1 milyar Euro göndereceğiz diyorlar. Kimi aldatıyorsunuz ya? Biz artık bu parayı da istemiyoruz. Türkiye’nin onuruyla oynamaya kimsenin hakkı yoktur. AB hala çifte standart uygulamaya devam ediyor. Türkiye’nin güvenlik kaygılarını görmezden gelirken Yunanistan’ın 1951 Cenevre sözleşmesi ve AİHS’ne hilaf aldığı ölümleri desteklemektedir.

“MÜLTECİLER GİDECEKLERİ ÜLKELERİ SEÇMEKTE ÖZGÜRDÜRLER”

Sığınmacılar, mülteciler gidecekleri yeri seçmekte özgürdürler. Lokal bir hukuktan bahsetmiyorum, uluslararası hukuka göre bu kişilerin zorla bir ülkede tutulması mümkün değildir. Bu kişiler kendi özgür iradeleriyle ülkemizden ayrılmaktadır. Yunanistan gibi tüm ülkelerin uluslararası yükümlülüklerine riayet ederek göçmenlerin milliyetine bakmadan gerekli korumayı sağlama zorunluluğu vardır. Nitekim bugün Yunan askerleri 2 tane mülteciyi öldürdü, 1 tane de ağır yaralı var.

“BULGARİSTAN’LA İŞ BİRLİĞİMİZ VE DAYANIŞMAMIZ VAR”

“AB Konseyi Başkanı Michel de Türkiye-Yunanistan sınırını ziyaret edeceğini açıkladı. Herhalde mültecilerin Yunan sınırında kaldığı insanlık dışı muameleleri görecektir. Yunanistan sahil güvenlik yetkililerinin Ege’de yaptıklarını izlemesini de tavsiye ediyorum. Değerli dostum Boyko’nun liderliğinde Bulgaristan’ın bu konuda sağduyulu yaklaştığını memnuniyetle ifade etmek isterim. Karşılıklı saygı ve anlayış içerisinde Bulgaristan’la mükemmel olarak nitelendirebileceğim bir iş birliğimiz ve dayanışmamız var. Bu iş birliği ve dayanışma anlayışının bütün AB ülkeleri için örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlayışı benimseyen bütün ülkelerle Türkiye’nin ve parçası olduğu Avrupa coğrafyasının tamamını ilgilendiren bu hassas süreçte iş birliğine hazırız. Bu düşüncelerle Başbakan Borisov ve heyetine ülkemizle dayanışma ifadesi olarak gördüğümüz bu ziyaretten dolayı kendisine teşekkür ediyorum.”

TÜRKİYE’DEN BULGARİSTAN’A KORONAVİRÜS DESTEĞİ

Borisov’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“Koronavirüs’e karşı aldığımız önlemler konusunda ihtiyaç duyduğumuz malzemelerle ilgili Sağlık Bakanı’nı çağırdığınız ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bulgaristan’daki kamuoyuna bilgi vermek adına dünya genelinde zor bulunan, ihtiyacı olan filtreli maskelerin bize temin edilmesi hususunda bize yardımcı olacağınız için de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu maskeler sadece Türkiye, Çin ve Hindistan’da üretilmektedir.

SURİYE’DEKİ GELİŞMELERLE İLGİLİ ÇÖZÜM BULACAĞIMIZI ARZU EDİYORUM”

Perşembe günü Moskova’da gerçekleştireceğiniz ziyaret çerçevesinde Suriye’deki gelişmeler konusunda diplomatik bir çözüm bulacağınızı arzu ediyorum. Can kaybının yanı sıra yüz binlerce göçmen de tabii ki sınırlarımıza doğru geliyor.Şahsınız nezdinde Türkiye’nin Bulgaristan sınırına yönelik Avrupa ile imzalanan anlaşmanın hükümlerini yerine getirdiği için teşekkür etmek istiyorum. Bu da Bulgaristan vatandaşlarına müsterih olmalarını sağlıyor. Bu taahhüdü de bir kez daha teyit etmiş olduk.

Buraya kadar iyi, epey çaba harcadım, Sofya’da güçlü ve daha büyük formatla bir toplantı gerçekleştirilmesi için. Belki de başarabilirdik. Tam o sırada öldürülen göçmenler konusunda bilgi geldi. Bazı benim mevkidaşlarım sosyal medyada görüş paylaşmaktan çekinmiyorlar. Cumhurbaşkanı aslında Sofya’ya gelmeye hazırdı. Fakat mevkidaşımla aynı masaya oturma arzusunu göstermeyince beni de böyle bir toplantı düzenleme niyetimden vazgeçirdi.

İMZALANAN ANLAŞMALARIN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKİYOR

İnanıyorum ki Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, tüm mevkidaşlarımı toplamamız gerekli. Herkes kapıda bekleyen büyük insani krizi göremiyor. Ben en korkaklar arasından biri değilim. Fakat eminim ki ancak sağduyu, barış ve diplomasiyle çözebiliriz, karşı tarafın da yararlarını korumak suretiyle çözülebilir. Tabii ki imzalanan anlaşmaların da yerine getirilmesi gerekiyor. Türkiye’ye bu kaynağın neden verilmediğini ben anlayamıyorum. Avrupa Birliği’nin ana ilkelerinden bir tanesi paylaşılan yüktür.

Umarım mümkün olduğunda en kısa zamanda Sofya’da böyle bir toplantı gerçekleştireceğiz. Sayın Erdoğan’a davetimi kabul ettiği için teşekkür ediyorum, tabii ki beni de anlaması lazım, Yunanistanlı mevkidaşım olmadan… Aynı coğrafyada bulunuyoruz. Çok çalışacağız, iyi komşuluk ve anlaşma için. Sınırlarda bekleyen bu çocuk ve kadınları korumak için çok çalışacağız. Bu bölgeden uzaklarda bulunanların öncelikle bizim taahhütlerimizi yerine getirip getirmediğimize bakmalarını istiyorum. Türkiye tarafından tehdit yapıldığını duydum. Fakat Türkiye saatiyle oldukça geç olduğu için bizim de uyku vaktimiz geldi, Sayın Cumhurbaşkanı’yla işi yarı yarıya bitirdik. Örnek teşkil eden bizim ilişkilerimiz karşılığında belki olur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa