SON DAKİKA

Haber Ekspress

GÖLET’TE İNŞAATA DANIŞTAY “DUR” DEDİ

Bahçeşehir Gölet’te şehircilik ilkelerine aykırı yapılaşma hakkında süregelen dava son buldu. Danıştay 13. Dairesi tarafından onanan alanda inşaatların durdurulması kararı verildi.

GÖLET’TE İNŞAATA DANIŞTAY “DUR” DEDİ
Bu haber 22 Haziran 2018 - 15:32 'de eklendi.

Bahçeşehir’de gölet çevresine inşaatların yapılması ile ayaklanan Bahçeşehirliler Derneği ve Gölet Gönüllüleri konuyu yargıya taşıyarak dönemin Bahçeşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın görevini kötüye kullandığı yönünde savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Uzun yıllardır devam eden dava Danıştay’dan gelen kararla son buldu. Danıştay 13. Dairesinin kararıyla gölette inşaatların yürütmesi durduruldu. Alınan bu karar sonrası ise belediyenin nasıl bir yol haritası izleyeceği, gölet çevresindeki inşaat ve dükkanları yıkıp yıkmayacağı merak ediliyor.

Bahçeşehir Gönülleri’nden süreci anlatan basın açıklamasından ayrıntılar şu şekilde:

Bahçeşehir-Ispartakule ve Boğazköy halkının ellerinden alınan spor ve park kamu alanları için sürdürdükleri mücadelede haklılıkları bir kez daha Danıştay 13.Dairesi tarafından onandı. 2015 yılında Bahçeşehir Gölet’te Türkiye’de en üst karar mercii olan Danıştay’ın verdiği “Şehircilik ilkelerine aykırı ve kamu yararı gözetmediği” özetiyle belirtilen karara; Başakşehir Belediyesi ve hukuksuz ihaleyi alan inşaat şirketi itiraz etmişti. Sonrasında da itiraza yanıt bile gelmeden inşaatların yapımına ve dükkan satışına devam edilmiş, Danıştay’ın inşaatların yürütmesinin durdurulması kararı, yerine getirilmemişti. Hatta o dönem Başakşehir Belediye Başkanı bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mevlüt Uysal hakkında Küçükçekmece Savcılığına, görevini yerine getirmediği ve görevini kötüye kullandığı yönünde Bahçeşehirliler Derneği Başkanı Uğur Barış Karabulut ve Başakşehir CHP Meclis Üyesi Mimar Hilal Erbakan’a vekaleten Av. Fuat Ekin tarafından suç duyurusunda bulunulmuş, savcılık dosyası verilmişti. Aradan geçen 2 yılın ardından Danıştay 13.Daire Mahkemesi tüm üyelerinin oy birliği ile yapılan itirazları reddetti. Böylece bir kez daha inşaatların Yürütmesinin Durdurulması yönündeki karar onanmış oldu. Esas numarası 2016/2657 olan kararda “Yürütmenin durdurulması kararının kaldırılması istemli dilekçede ileri sürülen nedenler, Dairemizce verilen 09.04.2015 tarih ve 29321 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilen dava konusu ihale işleminin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin kararın kaldırılmasını gerektirecek nitelikte görülmediğinden “İSTEMİN REDDİNE, 22.05.2018 tarihinde oybirliği ile karar verildi.” demektedir.

Bahçeşehirliler Derneği ve Gölet Gönüllülerinden Yargı Mensuplarına Çağrı!

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) ve Gölet Gönüllüleri, hukuksuz yürütülen Gölet’teki inşaat alanlarını tüm çıplaklığı ile gören dernek binası önünde bir basın açıklaması düzenledi. Etkinliğe BADER üyelerinin yanı sıra CHP Başakşehir Meclis Üyeleri, İyi Parti Başakşehir Yöneticileri ve çok sayıda bölge halkı da katıldı. BADER Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Barış Karabulut, Danıştay’ın verdiği ‘İnşaatların Yürütmesinin Durdurulması’ kararını katılımcılarla paylaşarak “Bugünden itibaren inşaatlar devam ederse, Danıştay kararı bu kez de uygulanmaz ise kanunları uygulamayan görevliler hakkında görevi kötüye kullanma ve bölge halkının kaybettiği haklarından dolayı tazminat davaları açılacaktır” dedi.

Bahçeşehir Gölet RANT Savaşında neler yaşanmıştı?

Gölet’teki hukuksuzluk, Danıştay 8.ve 13. Dairelerince karara bağlanmış; kanunsuz Gölet satışının ve inşaatların yürütmesinin Danıştay tarafından durdurulmasına karar verilmişti. 29 gün durdurulan inşaatlar 07.06.2017 tarihi itibariyle Başakşehir Belediyesi’nin İstanbul 7. İdare Mahkemesi başvurusu ile tekrar yapılaşmaya açılmıştı.

Gölette inşaat Danıştay kararına rağmen nasıl başladı?

Nasıl olmuş da bir yerel mahkeme Danıştay kararını bozmuştu?

Başakşehir Belediyesi 05.06.2017 tarihinde kamuoyuna, İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin Danıştay’ın verdiği Yürütmeyi Durdurma Kararının Yürütmesinin Durdurulduğuna dair bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada 7. İdare Mahkemesine bir şahsın başvurarak dava açtığını ve bu davayı kazandığı için Danıştay’ın Yürütmenin Durdurulmasına yönelik kararının kalktığı yönünde kafa karışıklığına neden olan bir beyanatta bulundu. 7. İdare Mahkemesi’ne açılan davada bir şahıs, 30.03.2017 tarihinde Gölet’te inşaatı gerçekleştiren inşaat şirketi ile aralarında HARİCİ BİR SATIŞ SÖZLEŞMESİ yapmış ve bu sözleşmeye istinaden 2017/887 ESAS SAYILI dosya ile mağdur olduğunu belirterek Başakşehir Belediyesine DURDURULAN İNŞAATIN YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI yönünde dava açmıştı. İstanbul 7. İdare Mahkemesi verdiği kararla DANIŞTAY’IN verdiği yürütmeyi durdurma kararını hiçe sayarak, kararı uygulayan belediyenin yürütmeyi durdurma işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Bizler açıklarken zorlanıyoruz umarız kamuoyu bu karmaşık kararı anlar. 7. İdare Mahkemesi bu kararı ile Türkiye Hukuk tarihine geçecek bir karara imza atmıştır. Yürütmeyi Durdurma kararı ile kanunsuz, usulsüz, hukuksuz ve yetkisini aşan bir şekilde hukuku dolanmak yoluyla Danıştay kararını durdurmuştur.

Hukuksuz karar rağmen devam eden inşaatlarda AKILLARDA KALAN SORULAR vardı.

İlgili davada davayı açan kişinin bu davaya müdahil olma şartı sorulmamıştır. Davacı şahıs ile ilgili şirket arasında yapıldığı belirtilen SATIŞ SÖZLEŞMESİ resmi bir kayıt olmadan davaya konu olmuş, sonrasında davaya şerh düşen bir Hakimin uyarısı ile 30 Mart’ta açılan davaya 01 Haziran tarihinde noter tasdikli sözleşme beyan edilmiştir.

Hiçbir dava açma hakkı olmayan birine lehinde ve çok kısa sürede karar verilmiştir.

Bahçeşehirliler Derneği olarak 2013 yılında İstanbul 6. İdare Mahkemesine Pazartürk ve Gölet için dernek kurumsal kimliği ile dava açmış ancak mahkeme derneğimizi davanın müdahili olamaz gerekçesiyle 2 yıl oyalamıştı.

Eğer bir mağduriyet var ise ilgili inşaat şirketi neden Başakşehir Belediyesine dava açmamıştır?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa