SON DAKİKA

Haber Ekspress

Güç Birliği Partisi’nden Önemli Açıklama

Güç Birliği Partisi’nden Önemli Açıklama
Bu haber 12 Eylül 2020 - 23:52 'de eklendi.

YAŞAM KUTSAL, ADİL YARGILANMA VE ADALET HAKTIR

Güç Birliği Partisi Genel Başkanı Ali Karnap’tan partisinin iç güvenlik çalışanı Mesut Erdi’nin yaşamış olduğu şiddet nedeni ile önemli bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Vatandaşa yönelik şiddet maalesef her geçen gün artarak devam etmektedir.

Partimizin iç güvenlik çalışanı Mesut Erdi mesaisi bittikten sonra motosiklet aracı ile seyir halinde iken trafik polisi tarafından yapılan uygulama sırasında kontrol için durdurulmuştur.

Kimliğini ofiste unutan Mesut Erdi; parti ofisinden uzaklaşmadığı için partimiz güvenlik amiri Erol Bayır’ı arayarak kimliğini getirmesini rica etmiştir. Güvenlik amirimiz Erol Bayır ve Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Evren ile birlikte olay yerine giden yetkililerimiz, sebepsiz yere güvenlik çalışanı Mesut Erdi ‘ye bağırıldığını ve darp edildiğini gördüklerinden ne olduğunu sormaları üzerine kim oldukları dahi sorulmadan darp edilmeye başlanılmışlardır.

Söz konusu menfur olaydan haberdar edilen Genel Sekreterimiz Ertan Özdoğan ve Genel Başkan Yardımcısı Avukatımız Av. Ayşegül Manav, Av. Sadullah Tolga Yılmaz ile birlikte olay yerine intikal ettiklerinde, görevinin temelini oluşturan kanunlara bağlılığını unutmuş. Suçu önlemeyi değil suç işlemeyi amaç edinen üç polis memuru tarafından hakaret ve tehditte maruz kalmış, darp edilmeye çalışılmıştır. Esasen tutanaklara ve kamera kayıtlarında yansıyan olay değerlendirildiğinde söz konusu eylemlerin “işkence suçunu” ortaya çıkardığı görülmektedir.

Şiddete maruz kalan arkadaşlarımız darp raporu almış, gerekli tutanaklar tutulmuş ve evraklar düzenlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarla, adaletle yönetiliyorsa bu olayı, bu noktaya getiren kişilere yasalar karşısında gerekli cevap vermeli ama önce kendilerini koruyan görevlerinden istifa etmelidirler.

Bu menfur olayı gerçekleştiren  polis memurlarının görevden alınması, yargılanması ve gerekli cezayı almaları için parti mensupları olarak elimizden geleni yapacak ve olayın sonuna kadar takipçisi olacağız.

Ayrıca partimiz Genel Başkan Yardımcılarından Av. Ayşegül Manav ve Av. Sadullah Tolga Yılmaz’ın kamu görevi olan savunma hakkını gerçekleştirirken saldırıya maruz kalmaları da kabul edilebilir değildir. Suçu her ne olursa olsun herkesin savunma yapma ve savunmasını yaparken bir avukattan yardım almaya hakkının olması hukuk devletinin gereğidir. Bundan dolayı avukat, üstlendiği görevi ile özdeşleştirilemez! Avukat bu görevinden dolayı gözaltına alınamaz, tutuklanamaz, yargılanamaz.

Avukatları, müvekkilleri ve dosyaları üzerinden kriminalize eden bu anlayışa karşı açıkça ifade ediyoruz ki; avukatlar, ne müvekkilleri ile ne de müvekkillerinin işledikleri iddia edilen suçlarla ilişkilendirilebilir. Hiç bir avukat, mesleğini yaptığı gerekçesi ile yaptırıma tabi tutulamaz. Ve herkes bilsin ki; güç odaklarına tapınanlar ve onların emir ve talimatlarından çıkmayan kem söz sahiplerine inat, haklar ve özgürlükler mücadelesinden, bağımsız yargı idealimizden, demokrasi talebinden, hiç bir zaman vazgeçmeyeceğiz. Esasen hukuk devletinin temellerine inanmış toplumlarda, kanunlar vatandaşları olduğu kadar tüm kamu görevlilerini de bağlamakta, suçun failinin kim olduğuna bakılmaksızın suç işlemiş herkesin yargı önünde hesap vermesi beklenmektedir. Alınmayan her önlem, soruşturulmayan her suç teşkil eden fiil, bir sonrakinin adeta alt yapısını oluşturmakta, bu gibi durumları olağan hale getirerek sadece şahısların değil birtakım kamu görevlilerinin de pervasızlaşmasına sebebiyet vermektedir.

Bu duruma ne olursa olsun alışmayacağız, faili kim olursa olsun susmayacağız, ört bas edilmesine müsaade etmeyeceğiz, hukuk varmış gibi yapmayacak, pervasızca davranan bu üç polis memuru cezalandırılıncaya kadar mücadelemizi vereceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa