SON DAKİKA

Haber Ekspress

Taşıma oy mağdurlarıyla Kılıçdaroğlu toplantısından izlenimler

Taşıma oy mağdurlarıyla Kılıçdaroğlu toplantısından izlenimler
Bu haber 14 Haziran 2019 - 16:58 'de eklendi.
BAKİ ÇİFÇİ

13 Haziran Perşembe günü Büyükçekmece CHP çevresinde değer verdiğim bir dosttan davet aldım. ”CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun katılacağı seksen kişilik bir toplantı yapılacaktır. Seçimlerle ilgili yazılarınızı takip ediyoruz. Katılmak istermisin?” Toplantının gündem ve formatını sormadan daveti kabul ettim.
Büyükçekmece merkezli bir otelin teras katında olduğu söylenen toplantıya gittiğimde, birçoklarını önceden tanıdığım halktan insanların, 31 Mart seçimlerinde Büyükçekmece’de AKP’nin “taşıma oy kullanıldı” suçlamasıyla polis sorgulamasına muhatap olmuş yurttaşlardan oluştuğunu orada öğrenmiş oldum.

CHP Genel başkanı ve beraberindeki heyetin seçim kampanyasını İstanbul ilçelerinde sessiz, sakin, abartısız ilçe örgütlerinin organizasyonuyla sürdürdüğünü biliyordum. Bu toplantıda onun bir devamı olduğu anlaşıldı. Ancak bir farkla ki; Büyükçekmece’de “taşıma oy” iddiasıyla sorgulanmış, baskılanmış, şüpheli muamelesi ile zan altında bırakılmış olan yurttaşların birçoğu basına yansımış mağduriyetlerini doğrudan kendilerinde dinlemek ve paylaşmak istemişler.

CHP Genel başkanı, katılımcıların akşam yemeği eşliğinde tanışma ve ardından hikâyelerini tek tek dinledi. Sorular aldı. Not tuttu. Mağdurların çok farklı sosyal gruptan ve bölgeden olmalarından olacak ki, sadece uğradıkları mağduriyetin dışında soru ve taleplerini de dile getirdiler. Seçim güvenliği, seçimlerin tekrardan gasp edilmesi endişesi, seçim sırasında provokasyon olasılığı, bu haksızlıkları çocuklarına nasıl anlatacakları, sandık görevlilerin güvenliği ve Kumburgaz sahillerinde gece boyunca süren Suriyeli mültecilerin yarattığı olumsuzluklara kadar süren sorular ve talepler.

Yalnız, masanın en sonlarından oturmama rağmen biraz tesadüf, biraz tanışma sırasında soru sorabilecek miyiz? Sorusun kaynaklı ilk soru benden alındı. Son yazdığım “Büyükçekmece Halkının AKP GBT’siyle Sınavı” ve “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek. İşte Geldi” köşe yazılarımdan referans alarak ki toplantı formatına uygundu. Sorumu sordum. “Sayın Genel Başkan, bu ülkede hak gaspına uğramış insanlar meydanlarda “susma sustukça sıra sana gelecek” diye yıllarca bağırırlar. Ama batıda yaşayanlar için çokta bir anlamı olmaz. Bunlar ancak doğu illerinde olur. Onunda gerekçesi hazırdır. Ama öyle olmadığı Büyükçekmece halkının başına gelenlerle ve İstanbul’un seçilmiş belediye başkanının mazbatasının iptali ile hak gasplarının herkesin başına gelebileceği somut olarak açığa çıkmıştır. Demokrasi standartı açısından bu konuyu nasıl açıklarsınız? İkincisi Trakya’da bir köylüyle konuşurken ‘Bu dönem CHP adaylarına HDP piyangosu vurdu’ dediğini aktardım. Konuyla ilgili düşünceleriniz nedir? Teşekkür ederim.”

Tüm soruları tek tek yanıtlarken özetle; “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır”vurgusuyla demokrasi kalitemizde çok gerilere düşüldüğü, haksızlıklara hep birlikte karşı çıkmamız gerektiği, İstanbul seçimlerinin bu aşamaya gelmesinde ve nasıl sonuçlanacağı konusunun bütün ülkenin ve dünyanın gündemine oturduğu, İmamoğlu’nun kullandığı birleştirici, barıştırıcı dilin toplum tarafından benimsenmesinin kıymetinin altını çizdi. İmamoğlu’nun CHP adayı olmaktan çok artık tüm muhalefetin adayı haline geldiğini özellikle vurguladı. “Biz HDP piyangosundan çok, her kesimden, her yurttaştan oy istiyoruz. AKP, MHP, İYİ PARTİ, SD, HDP’li ve diğer tüm vatandaşlardan oy istiyoruz. Kimsenin oyuna hayır demeyiz.” (En iyi niyetle belki de toplantının formatı gereği, millet ittifakı dışındaki HDP’nin batıda kaybettirme siyasetinin CHP’li adaylara kazanma fırsatı yaratırken, demokrasiye olan katkısını yorumlamaktan kaçındığı hissine kapıldım.)

Seçim güvenliği konusunda yurttaşların rahat ama dikkatli de olmaları gereğini vurguladı. Muhtemel her türlü provokatif olaylardan uzak durulması gereğinin altını çizerek “Merak etmeyin, sandık seçmen listelerine bir ekleme yapılıp yapılmadığını 31 Martta kullanılan sandık listeleri bir broşür dahilinde her sandık görevlimize verilecek, eskiyle yeniyi karşılaştırma imkanı olacaktır. Sizlerden İmamoğlu’na daha önce oy vermemiş bir kişiyi tatlılıkla ikna etmenizi istiyorum. Sandığa gelmesini sağlayın. Suriyeliler konusu yerel yönetimden çok iktidarın sorumluluğunda, öncelikle Suriye’de barışın sağlanması lazım, Suriye savaşını barıştıracaklarına savaştırdılar. Ne işimiz vardı Suriye’de? İnsanlar savaştan kaçıp dünyanın her yerinde doğal olarak mülteci sorunu ortaya çıkardılar. Türkiye-Suriye barışının sağlanması için çalışmalı, bu insanların güven içinde evlerine dönmesi sağlanmalıdır. Bizce çözüm budur.” ifadelerini kullandı. Genel sohbet havasından geçen toplantıda daha önce “Büyükçekmece halkının AKP GBT’siyle Sınavı” başlığıyla yazdığım yazıdaki aradığım cevabı; katılımcıların eskisinden daha bilenmiş ve kararlı hallerini gözlemleyerek almış oldum. Toplu fotoğraf çekimiyle son bulan toplantıya katılan tek İSTANBUL GAZETECİLER DERNEĞİ üyesi olarak fazlaca yorum katmadan izlenimleri kamuoyuna aktarmak bize düştü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa