SON DAKİKA

Haber Ekspress

Seymen de bir garip ÇED toplantısı

Seymen de bir garip ÇED toplantısı
Bu haber 23 Mayıs 2018 - 16:51 'de eklendi.
BAKİ ÇİFÇİ
İstanbul Çevre Yönetimi Sanayii ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) tarafından Silivri Seymen Mahallesi’nde yapılması planlanan ‘Atıktan Türetilmiş Yakıt Üretim Tesisi, Stabilizasyon Solidifikasyon Tesisi, Çamur Kurutma Tesisi, 1. Sınıf Düzenli Depolama Tesisi Tehlikeli Atık Ara Depolama Alanı’ projesi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında haklı olarak mahalle halkı başta olmak üzere çevreye duyarlı herkes karşı çıktılar.  Abartmadan belirtmek gerekirse bu projeyi  sağdan soldan  destekleyen yok.
AKP Silivri İlçe Teşkilatının İkilemi
 
İktidar  yanlıları ve  AKP ilçe örgütü Danamandıra’da yapılmak istenen  “taşocakları” sorunu için  mahalle halkını yatıştırmak için mi, yoksa  gerçekten  Danamandıra halkının  “TAŞ OCAKLARINA HAYIR” taleplerine destek vermek için mi pek belli olmayan   tavırları “HA-VET” türünden tepkileri,  Seymen’e yapılmak istenen çöplükle ilgili iyiden  görünmez oldular. Bir AKP belediye meclis üyesinin Seymen’in damadı olması ve toplantıda bireysel tepkisini göstermesi  bu gerçeği değiştirmiyor.
Ee ne yapsın garipler, aşağısı sakal yukarısı bıyık. Kendi  iktidarları tarafından projelendirilmiş, onaylanmış, yeri belirlenmiş, hazır yapımına başlanacak hale getirilmiş en son yasak savmak için, önceden ilçenin belediyesine, çevre derneklerine, siyasi partilere, meslek örgütlerine (Tarım Hayvancılık ve Ziraat odası,  TMMOB ilgili mühendislik odaları gibi) ve bölge halkına bilgi  verilmeden, her yerde ve her zaman olduğu gibi bir oldu bittiye getirilip  yapılmak istenen toplantıda sorun çıkmasından oldukça rahatsız olmalılar. Nede olsa seçimler yaklaşıyor!
Her Yerde Aynı Tezgah
Hafızamızı tazeleyelim, zeytinliklerin ve ormanların yağmalanmasında, Termik Santral’lerde, HES’lerde, yol ve havaalanı, siyanürlü maden işletmelerinde, toplu konut alanı açmalarda, nükleer santral projelerinde, tarihi ve doğal varlıkların, yer altı yer üstü su kaynakları gibi doğrudan yaşam hakkının tahrip edilmesi   demek olan projeler  yerli yada uluslararası şirketlerin çıkarlarına uygun halka dayatıldığına hiç birimiz yabancı değiliz.
Katı  ve Tehlikeli Depolama Alanı Zaten Var
Kaldı ki Silivri  Sinekli-Sayalar- Çayırdere- Beyciler yolu üzerinde eski kum ocakların yerinde İBB İSTAÇ atık depolama alanı var.  Çok büyük giriş taklarından  ve  girişin sağ tarafında “radyoaktif araç karantina alanı” yazan bir bölme var. Turunç renkli İSTAÇ amblemli dev tankerler bu alana sürekli atık taşıyorlar. Atıkların içeriğinden belki yerel yetkililerin bilgisi olsa bile halkın bildiğini sanmıyorum.
Aslında zaten bir tesis var. Yapılmak istenen daha büyük bir alanda İstanbul’un ve Trakya’nın endüstriyel atıklarıyla  diğer tehlikeli atıkları buraya taşımak, yakma yöntemiyle ayrıştırarak depolamak. Muhtemel yabancı ülkelerde ithal edilen atıklar buna dahil mi bilmiyorum. Dikkat: yakma yöntemi. Zaten sorunlu olan hava kalitesini iyice bozmak anlamında. Depolamak; toprak ve yeraltı kaynaklarını kirletmek. Bu atıklar kaç yılda doğal ortamda yok oluyor dersiniz? Buna da uzmanı cevap versin.
Ormanlar ve Tarım Alanları
Kısaca  1. Sınıf Trakya toprakları, İstanbul’un ve Trakya’nın akciğeri ormanlarının zehirli atık, Termik Santraller, nükleer projelerinin  baskısı altında. Su fakiri bölgenin yer altı su rezervlerine bu denli tehdit oluşturan projelerden ısrar edilmesini Trakya’nın siyaseten insansızlaştırılması  projesi mi sorusunu sormadan  edemiyor insan!
Bu projeyi düşünenler, onaylayanlar, yapımcılar, siyasi irade sahipleri çocuklarını  bu atık alanı çevresinde büyütmek, bu topraklarda yetişen ürünlerle beslemek ve bölgedeki havayı solumak ve suyunu içmek  isterler mi?
ÇED toplantısı kahraman kadından despotik tavırlar
 
Gelelim Seymen deki ÇED toplantısına. Öyle anlaşılıyor ki toplantıyı yapsın diye özellikle kadınları görevlendirmişler. Halkın tepkisini kısmen sönümlendirir diye düşünmüş olmalılar. Trakya insanı elbette centilmendir. Ancak patronları  toplantıyı yöneten kadını da usul ve üslup konusunda bilgilendirmiş olmalılar ki,  ÇED halk bilgilendirmesini “ hızlıca yap, bitir, oradan ayrıl. Kimseye de söz verme başa çıkamazsın”  demiş olmalılar. Yani toplantı zaten yasak savma. İkincisi kadıncağız yüzde yüz geleceği belli halkın  tepkisi önüne atılmış piyon yada kurban diyelim. Belki de halkı konuştursaydı bu kez de amirleri tarafından görevini yapmamakla suçlanacaktı(?)
Gaz alma kurnazlığı ve kurban
Toplantıdaki tepkiler, sonrasında sanal medyada yapılan yorumlar toplantıyı yöneten kadına yoğunlaştı. Hatta bazları o kadar ileri gittiler ki kadıncağızı “ormana götürecek delikanlı” bile aradılar. Saç baş yolma tehditleri. Ben orada olsaydım”… En basitiyle hadsizlik. Cinsiyet ayrımcılığının magandaca dışa vurumu.  Tabi arkasında kadının görevden alınması basına servis edilince  tepkilerin gazı alınmış oldu. “Halka kimse böyle konuşamaz”ın karşılığı görevden almak. Buda başka bir ahlaki sorun. Kurban etmek. Halka her isteyen istediğini söylüyor zaten. Peki Seymen’i ve bölgeyi zehirli atık deposuna dönüştürmek isteyenler nerede? Asıl sorumlu  Bakanlık, İSTAÇ, İBB, siyasi karar merciinde olanlar nerede? Yandaşlar canhıraş bir şekilde “kadına” saldırırlarken, gerçek sorumluları gizlemeye çalışıyorlar sonucuna ulaşmak için çokda akıllı olmaya gerek olmasa gerek.
Neden kimse AKP İlçe başkanlığının kapısına dayanmıyor? Dilekçelerle, heyetlerle devletin ve siyasetin kapısı çalmıyor? Hazır AKP Meclis üyeleri de toplantıda tepki gösterdiğine göre bu durum İl Başkanlığı’na ve genel merkeze iletilmiyor? Sanal Medya da kadıncağıza öğretilmiş rolünden  dolayı olduğunu düşündüğüm “gaz alma”  küfür ve hakaretler projenin gerçek sahiplerini gizlemekten başka ne işe yarıyor?
Ne yapmalı
Sonuç, bundan sonra ÇED toplantısı bakanlık düzeyinde kurum ve kuruluşların katılacağı toplantıda konuşulacak. Tabi idare çağırırsa. Belediye, muhtarlıklar, odalar ve ilgili kurumlar v.b. Özellikle belediye  o toplantıya muhtar ve STK temsilcileriyle birlikte katılma konusunda ısrarcı olmalı sonuçlarını da kamuoyuna duyurmalı.
Sonucun sonucu siyasi irade  karar verecek. Tabi şimdiye kadar vermemişse!
O nedenle halkın tepkisini Silivri’de örgütlü tüm siyasi partiler,  sivil toplum kuruluşları, çevre örgütleri, yerel yönetimler düzeyinde demokratik tepki ve talepleri doğru kanala yönlendirmek olmalıdır. Doğrusu adamlar işi biliyorlar.  Kör kuyuya bir taş at bekle. Ses kesilince yoluna devam et. “Halka saygısızlık yapanı görevde tutar mıyız.” kurnazlığı. Yersen oyalan dur!
Seymen halkının haklı tepkisini selamlıyorum.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa